Opis produktu
ActiTex - jest to bentonitowa mata hydroizolacyjna. Membrana ta powstała z połączenia trzech elementów: tkaniny i włókniny polipropylenowej oraz granulatu bentonitowego wtłoczonego pomiędzy nimi. Zespolenie w jednorodny trwały wyrób gwarantuje proces igłowania, polegający na zahaczeniu specjalnymi igłami włókien z dolnej włókniny i przeciąganiu ich przez warstwę bentonitu poza tkaninę, przez co osiąga się wzajemne połączenie geotekstyliów oraz zamknięcie i ściśnięcie bentonitu. Wzajemne połączenie geotekstyliów oraz zamknięcie i ściśnięcie bentonitu. W ActiTex C uzyskuje się dodatkowe wzmocnienie struktury poprzez przygrzanie od strony geowłókniny specjalnej dwuwarstwowej foli PE która nierozerwalnie łączy wszystkie warstwy w jeden trwały monolit. W wyniku kontaktu z wodą bentonit w nich zawarty aktywuje się i powoduje pęcznienie mat (ok. 0,5-1,0 cm). Wytworzony w tym procesie gęsty żel bentonitowy dokładnie uszczelnia konstrukcję poprzez wytworzenie wokół niej tzw. brązowej wanny oraz poprzez wnikanie we wszystkie powstające w konstrukcji mikro rysy i pęknięcia. Maty bentonitowe aby prawidłowo spełniać swoje funkcję potrzebują docisku równoważnego 20 cm betonu.
Zastosowanie w izolacji:
- podziemnych części budowli,
- płyt fundamentowych,
- ścian szczelinowych,
- tuneli podziemnych,
- budowli ziemnych,
- wałów przeciwpowodziowych,
- wysypisk śmieci.
Struktura maty ActiTex
- Górna warstwa przykrywająca w postaci geowłókniny polipropylenowej.
- Środkową warstwę stanowi wypełnienie bentonitowe w postaci granulatu.
- Dolna warstwa nośna w postaci geotkaniny polipropylenowej. Jest to warstwa kotwienia igłowanych włókien, dzięki którym produkt nabiera odpowiednich właściwości mechanicznych.
- Laminowanie w postaci folii polimerowej o grubości 0,2 mm.
- Laminat trwale połączony z geotkaniną poprzez wklejanie oraz wgrzewanie.
- Nowatorska metoda łączenia poszczególnych warstw zapobiega rozsegregowaniu ich w środowisku trwale wilgotnym.
- Wszystkie komponenty maty łączone są za pomocą igłowania wynoszącego od 70 000 do 150 000 szt. na m2 maty. Gwarantuje to utrzymanie bentonitu w stałej pozycji.
- Równomierne wypełnienie na całej przestrzeni dające jednolitą ciągłą warstwę pozwala masie bentonitowej na uzyskanie ścisłego kontaktu z uszczelnianą strukturą.
Proces produkcji maty ActiTex:
Zalety maty bentonitowych:
- właściwości samouszczelniające,
- ograniczony zakres prac przygotowawczych,
- prosta i szybka instalacja,
- możliwość montowania wewnątrz szalunku lub do stałej obudowy wykopu,
- brak konieczności stosowania warstw podkładowych i ochronnych,
- trwałość i skuteczność nieograniczona w czasie,
- możliwość stosowania na wilgotnym podłożu,
- możliwość instalacji w różnych warunkach atmosferycznych,
- oszczędność czasu dzięki eliminacji przerw technologicznych, związanych np. z czasem wiązania podłoża.
UWAGI
- Mata ActiTex aby w pełni spełniać swoje zadania wymaga docisku, którego minimalna wartość powinna być równoważna płycie betonowej o grubości 20 cm.
- Mata może być stosowana do betonów przewidzianych dla klasy ekspozycji XA2 lub niższej. Przy podwyższonej agresywności środowiska lub przy wysokim stężeniu jonów siarki bądź wapnia, przed instalacją należy skontaktować się z dystrybutorem.
- Przed ułożeniem maty ActiTex / ActiTex C należy we właściwy sposób przygotować podłoże.
- Maty Actitex C instaluje się geowłókniną od izolowanego elementu. Maty Actitex C układa się folią od strony napierającej wody.
- Należy z wyprzedzeniem zaizolować podszybia wind, studzienki, komory, żebra płyt i głowice pali, wyprowadzając z tych elementów zakłady ActiTex / Actitex C dla połączenia z zasadniczą powierzchnią izolacji tak, aby utworzyć ciągłe, nieprzerwane pasmo izolacyjne.
- W trakcie prac należy zwrócić uwagę na zachowanie żądanej wielkości zakładu przy przejściach pod dylatacjami, przerwami technologicznymi i uciągleniu izolacji poziomej z pionową.
Wytyczne montażowe
- Przygotowanie podłoża
Podłożem maty ActiTex i ActiTex C może być podkład betonowy, stabilizowane podłoże gruntowe, zagęszczony grunt lub warstwa zagęszczonego kruszywa. Podłoże gruntowe lub warstwę kruszywa należy wyrównać i zagęścić. W przypadku podłoży z zagęszczonego kruszywa powinno się stosować kruszywo o różnoziarnistym uziarnieniu i maksymalnej wielkości ziarna poniżej 18 mm. Podłoże może być wilgotne, a nawet mokre. Nie powinny występować uskoki powyżej 5 mm. Nierówności wyrównuje się przy użyciu zaprawy cementowej lub szpachli bentonitowej.
- Układanie
Pod płytą fundamentową maty ActiTex / Actitex C należy układać pasami według schematu widocznym na rysunku. Sąsiednie pasma układa się na zakłada min. 10 cm. Zakłady końców pasm należy przesuwać wzajemnie o co najmniej 30 cm. Aby zabezpieczyć się przed rozchyleniem lub zanieczyszczeniem zakładów w trakcie robót zbrojarskich i betoniarskich zaleca się przybicie maty do podłoża wzdłuż zakładów gwoździami z podkładkami lub zszycie zakładów przy użyciu specjalnego zszywacza. Odległość między gwoździami lub zszywkami wynosi 40-50 cm. Jeśli płyta jest wykonywana etapami, mata ActiTex / ActiTex C z wcześniejszego etapu powinna się rozciągać co najmniej 30 cm poza krawędź płyty już wylanej. Pozwoli to na wykonanie zakładu i prawidłowe połączenie z izolacją pod następną sekcją płyty.
Przy przejściu pod dylatacją zaleca się ułożenie dodatkowego pasa z maty Actitex o szerokości min. 80 cm (po 40 cm po obydwu stronach dylatacji. Mata, stanowiąca izolację podstawową, powinna być wyprowadzona poza element już wykonany na min. 60 cm. Mata ActiTex / Actitex C nie stanowi uszczelnienia przerw dylatacyjnych. We wszystkie przerwy robocze w betonowaniu należy zamontować taśmę ActiStop.
Ze względów bezpieczeństwa często poza taśmą ActiStop stosuje się dodatkowo zewnętrzne taśmy PVC-P.
- Uszczelnienie oczepu pala i żebra płyty fundamentowej.
Matę ActiTex / Actitex C nie należy układać wprost na palach. Mata ActiTex / Actitex C powinna zostać odpowiednio przycięta, aby dokładnie dopasować ją do kształtu pala. Po ułożeniu maty ActiTex / ActiTex C, miejsce jej styku z palem, obficie okłada się szpachlą bentonitową. Ze szpachli należy ułożyć wokół pala pierścień o przekroju trójkątnym, którego przyprostokątne powinny mieć co najmniej 5 cm. Na wierzchu pala, wokół wystającego zbrojenia, należy ułożyć ciągły pas taśmy ActiStop. W przypadku użebrowanych płyt fundamentowych matą obkłada się całe żebro. Dokonuje się tego wyścielając ActiTex / ActiTex C wnętrze deskowania żebra, przed umieszczeniem w nim zbrojenia. Z maty ActiTex / ActiTex C należy wypuścić co najmniej 30 cm naddatków, które umożliwią późniejsze połączenie jej z zasadniczą izolacją płyty. W warunkach braku wody naporowej postępuje się w podobny sposób, jak z wcześniej opisanymi oczepami pali.
- Przejścia instalacyjne przez płytę
W trakcie instalacji maty ActiTex / ActiTex C należy wyciąć w nim kształt przechodzącego przewodu, a po ułożeniu miejsce styku na całym obwodzie rury bądź przewodu obłożyć szpachlą bentonitową. Szpachla powinna sięgać na przewód i ActiTex / ActiTex C po około 4 cm. W celu zabezpieczenia tak wykonanego uszczelnienia zaleca się ułożenie dodatkowej łaty z maty o wymiarach 80 x 80 cm (wymiar dotyczy rur o średnicy do 400 mm). W łacie należy wyciąć otwór odpowiadający kształtowi przechodzącego przewodu. W miejscach przenikania płyty przez grupę przewodów znajdujących się blisko siebie, wycinanie w ActiTex / ActiTex C otworów dla każdego z nich może okazać się niepraktyczne. Korzystniej jest wówczas dopasować wycięcie do zewnętrznego obrysu grupy przewodów, a przestrzeń pomiędzy nimi pokryć warstwą bentonitu o grubości co najmniej 1 cm. Całość wykończyć grubą warstwą szpachli bentonitowej. W celu dodatkowego uszczelnienia zaleca się obwinięcie przewodów instalacyjnych bentonitową taśmą pęczniejącą ActiStop.
- Podszybia dźwigowe
Podszybia wind i inne tego typu najgłębiej posadowione elementy budowli powinno się szczególnie starannie osłaniać matą ActiTex / Actitex C od strony gruntu, zapewniając ciągłość izolacji i nieprzerwane powiązanie z zasadniczą izolacją poziomą. W przypadkach, gdy ściany wykopu podszybia są wystarczająco stabilne, maty ActiTex /Actitex C można układać bezpośrednio na gruncie. Natomiast gdy ściany się obsypują lub mogą się obsypywać, należy je wyprzeć deskowaniem, a maty ActiTex / Actitex C ułożyć na tak powstałej ściance oporowej. Jako podłoże można też wykorzystać ściankę murowaną lub odpowiednio wylane elementy betonowe. Maty ActiTex / Actitex C można też zamontować do wewnętrznej powierzchni zewnętrznego szalunku ściany. W każdej sytuacji matę należy wyprowadzić na powierzchnię poziomą w celu właściwego uciąglenia z zasadniczą izolacją płyty. Szerokość naddatku powinna wynosić co najmniej 30 cm. We wszystkie przerwy robocze w betonowaniu należy zainstalować taśmy ActiStop. W przypadku występowania naporu wody często poza taśmą ActiStop, stosuje się dodatkowo zewnętrzne taśmy PVC-P.
- Przejście izolacji poziomej na izolację pionową - ściany i ławy fundamentowe
Po dotarciu z montażem poziomym maty ActiTex / Actitex C do zewnętrznego obrysu płyty należy wywinąć ją na jej szalunek. Następnie przyciąć, pozostawiając co najmniej 30 cm zapasu. Po rozszalowaniu pozostawione naddatki posłużą do ciągłego połączenia z izolacją pionową. Szerokość takiego zakładu nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Dopuszczalne jest też docięcie, wyprowadzanego na powierzchnię pionową, maty ActiTex / Actitex C równo z górną krawędzią płyty. W takiej sytuacji w celu uciąglenia izolacji układana izolacja pionowa ścian powinna zachodzić na wcześniej wykonaną, tworząc zakład o szerokości min. 30 cm. Jeśli wywijana na szalunek izolacja pozioma zostanie uszkodzona, bądź uszkodzeniu ulegnie izolacja w narożu dolnym płyty należy wykonać w podłożu, wzdłuż krawędzi płyty bruzdę i wypełnić ją bentonitem. Wymiar bruzdy powinien wynosić min. 10 x 10 cm. Dolną krawędź układanej izolacji pionowej z maty ActiTex / Actitex C zagłębić w przygotowanej bruździe wypełnionej bentonitem.
W narożnikach ActiTex / Actitex C powinien dokładnie przylegać do podłoża i powierzchni szalunków. Nie może być naciągnięty ani odstawać. W narożach wewnętrznych i zewnętrznych matę odpowiednio naciąć w celu dopasowania do kształtu narożnika. Miejsca nacięć obficie obłożyć szpachlą bentonitową. Jeżeli jest to możliwe w miejscach tych ułożyć łaty, mocując je za pomocą szpachli, gwoździ lub zszywek. Wymiar łaty powinien być taki, aby przechodziła ona za nacięcie co najmniej 20 cm w każdym kierunku. Jeżeli mata nie jest wywijana na szalunek płyty można ją wyprowadzić poziomo pod szalunkiem, pozostawiając co najmniej 30 cm zapasu. W takiej sytuacji zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie maty przed uszkodzeniem. Mata zostanie następnie zamocowana do powierzchni pionowej według wskazówek z rozdziału dotyczącego wykonywania izolacji na powierzchniach pionowych. Do szalunków matę mocuje się podwieszając ją za pomocą drutu lub przybijając gwoździami. Po rozszalowaniu miejsca mocowania przeszpachlować i jeżeli to konieczne zamocować łaty. W miejscach połączeń płyty i ścian, na całym obwodzie należy zainstalować taśmę bentonitową ActiStop. Dopuszczalne jest zastosowanie dodatkowej, zewnętrznej taśmy uszczelniającej PVC-P.
- Zakończenie maty ActiTex / ActiTex C w zamku ściany szczelinowej
Każdorazowo przed montażem izolacji ActiTex / ActitexC należy upewnić się, czy powierzchnia ściany szczelinowej w obrębie zamka i poza nim, do której zostanie dolana płyta denna nie ma rys lub spękań, którymi może penetrować woda. Jeżeli taka sytuacja występuje, to w pierwszej kolejności należy te miejsca uszczelnić. Powyższa uwaga dotyczy również przerw roboczych między kolejnymi sekcjami ściany szczelinowej. Powierzchnie pozioma i pionowa zamka powinny być starannie oczyszczone. Jeżeli występują naprawy powierzchni ściany szczelinowej w obrębie zamka, to należy sprawdzić ich jakość. W przypadku słabego przylegania zaprawy naprawczej należy ją usunąć. Mata ActiTex / Actitex C jest układana na wcześniej przygotowanym podłożu według zasad opisanych wcześniej. Jej krawędź powinna być wprowadzona do wnętrza zamka, najlepiej w taki sposób, aby ActiTex / Actitex C zachodził za zbrojenie (na takie rozwiązanie w większości przypadków konieczna jest zgoda projektanta). W takiej sytuacji konieczne będzie nacięcie izolacji. Końcówka maty powinna być dokładnie zaszpachlowana szpachlą bentonitową. Warstwa szpachli powinna być ułożona na krawędzi maty i wyprowadzona na pionową powierzchnię zamka na wysokość około 5 cm. Szpachlą należy też obrobić pręty zbrojeniowe. W obrębie zamka konieczne jest zamontowanie taśmy ActiStop. Przy grubości płyty do 40 cm montowana jest jedna wstęga taśmy. Jeżeli płyta ma większą grubość należy zamontować dwie wstęgi. Taśma powinna być mocowana za pomocą siatki.
- Instalacja maty na stałych obudowach wykopów
Stosowanie opisanych w tym rozdziale technik konstrukcyjnych pozwala na wznoszenie obiektów o zewnętrznych wymiarach niemal równych granicom działki budowlanej. Mata ActiTex / Actitex C jest najefektywniejszym sposobem izolowania przeciwwodnego budowli, gdy stałe obudowy wykopów fundamentowych pełnią jednocześnie rolę deskowania konstrukcji. Są to ścianki berlińskie, ścianki z grodzic stalowych, ścianki szczelinowe, ścianki z pali wierconych itp. W poszczególnych przypadkach należy zapoznać się z odpowiednimi punktami tego rozdziału, zawierającymi informacje dotyczące przygotowania podłoża i szczegółowych wskazówek instalacyjnych. Podobnie jak na stałych obudowach wykopów matę instaluje się wykonując izolację podziemnych części budynków „plombowych”.
Sąsiednie pasma maty ActiTex / Actitex C układa się na zakład co najmniej 10 cm i przytwierdza do obudowy gwoździami lub kołkami. Konieczne jest przybicie maty co najmniej na krawędziach pionowych i górnych. Rozstaw elementów mocujących ok. 30 cm. Zakłady w danym kierunku (poziome i pionowe) powinny być wzajemnie poprzesuwane o co najmniej 30 cm. Zakłady powinny być wykonane tak, aby w trakcie betonowania nie dochodziło do ich rozchylenia. ActiTex / Actitex C instalowany na powierzchniach pionowych powinien łączyć się na zakład z matą wychodzącą spod płyty. Szerokość zakładu występującego na połączeniu układanej izolacji pionowej z naddatkami wypuszczonymi z izolacji poziomej musi być nie mniejsza niż 10 cm. Dla przeprowadzenia przez izolację z ActiTex / Actitex C przenikających ją przewodów instalacyjnych i głowic ściągów kotwiących, w ActiTex / Actitex C należy dokonać stosownych wycięć. Po dokładnym dopasowaniu ActiTex / Actitex C miejsce styku należy zaszpachlować szpachlą bentonitową, wypełniając całkowicie wolne przestrzenie pomiędzy przenikającym elementem, a wyciętą matą. W przypadku przejścia zwartej grupy przewodów, wycinanie w ActiTex / Actitex C otworów na poszczególne przewody jest niewłaściwe. W takim przypadku powinno się dokonać wycięcia odpowiadającego zewnętrznemu obrysowi tej baterii przewodów, a przestrzeń między nimi pokryć warstwą szpachli bentonitowej o grubości min. 2 cm sięgającą na każdą rurę. W celu dodatkowego uszczelnienia zaleca się obwinięcie przewodów instalacyjnych bentonitową taśmą ActiStop. W miejscu przejść głowic ściągów kotwiących matę należy naciąć w kształcie litery „x”. Następnie głowice ściągów kotwiących trzeba pokryć warstwą szpachli bentonitowej o grubości nie mniejszej niż 2 cm i sięgającą na ActiTex / Actitex C co najmniej 5 cm. Na zaszpachlowaną głowicę ściągu nakłada się łatę wyciętą z osobnego kawałka maty ActiTex / Actitex C której zakłady z maty ActiTex / Actitex C zasadniczym nie powinny być mniejsze niż 20 cm. Zakłady jak i wszelkie nacięcia dokładnie zaszpachlować. Układanie maty ActiTex / Actitex C należy zakończyć przy powierzchni gruntu zgodnie z wytycznymi.
- Ścianka berlińska
Odległości między balami nie mogą być większe niż 2,5 cm. W przypadkach, gdy są jednak szersze, powinny zostać wypełnione zaprawą cementową. Jeśli przez obudowę przedostaje się woda gruntowa, przed ułożeniem maty ActiTex / Actitex C deskowanie należy przykryć folią polietylenową grubości 0,15 mm lub zamontować ActiTex /Actitex C. Na powierzchniach o bardzo znacznych odstępach bali (5-10 cm) należy instalować np. polietylenowe maty drenażowe (typ takiej maty powinien być zatwierdzony przez Producenta), a dopiero na nich dokonać montażu ActiTex / Actitex C. Mata drenażowa powinna zostać trwale przymocowana do deskowania za pomocą gwoździ. Zamiast mat drenażowych można zainstalować płytę wiórową lub wykonać poszycie z desek. Na powierzchniach o bardzo znacznych odstępach bali zainstalować impregnowaną płytę wiórową lub wykonać poszycie z desek. Wgłębienia wzdłuż krawędzi półek dźwigarów dwuteowych i obudową z bali należy złagodzić, wypełniając je szpachlą bentonitową.
- Ścianka z grodzic stalowych
Wszystkie zamki grodzic i głowice ściągów kotwiących należy obłożyć szpachlą bentonitową (ok. 2 cm). Jeśli sączenia wody przez zamki grodzic jest znaczne, w celu powstrzymania przepływu wody zainiektować grunt. ActiTex / Actitex C przykłada się do powierzchni ścianki tak jak układają się wklęśnięcia i wypukłości i sukcesywnie mocuje się do grodzic, stosując kołki wstrzeliwane z dużymi podkładkami. Mata ActiTex /Actitex C można również rozkładać na grodzice z poszyciem sklejką. Przy wyborze tego wariantu, do grzbietów grodzic mocowane jest deskowanie, które stanowić będzie podłoże do układania maty ActiTex /Actitex C. Nieszczelności w wykonanym poszyciu należy wypełnić zaprawą cementową lub szpachlą bentonitową.
- Ścianka z pali wierconych
Z uwagi na znaczne nierówności powierzchni takiej obudowy, pokrywa się ją najczęściej warstwą z betonu natryskowego. Torkret, jako podłoże maty ActiTex /Actitex C bywa również nakładany bezpośrednio na pionowe ściany wykopu, jeśli rodzaj gruntu na to pozwala. W każdym przypadku maty ActiTex / Actitex C musi przylegać do podłoża na całej powierzchni: niedopuszczalne jest np. przymocowanie go w miejscach wypukłych podłoża i naciągnięcie nad wnękami. Jak w innych przypadkach, tak i tu: im równiej przygotowane podłoże, tym instalacja maty ActiTex / Actitex C będzie sprawniejsza i prostsza.
- Instalacja maty w szalunkach ścian fundamentowych
Montażu maty dokonuje się poprzez przybicie do szalunku. Matę należy montować z naddatkami (wzdłuż dolnej i jednej z bocznych krawędzi), służącymi do wykonania zakładów w celu uciąglenia izolacji. Następnie płyta szalunkowa jest transportowana na miejsce montażu. W trakcie betonowania i wiązania betonu następuje zespolenie maty z konstrukcją. Po rozszalowaniu mata jest już zamontowana. Konieczny jest przegląd zakładów. Aby zabezpieczyć się przed ich rozchylaniem luźne pasy maty należy przybić do konstrukcji, a miejsca przybicia zaszpachlować
szpachlą bentonitową. Otwory w macie przykryć łatami z maty ActiTex / Actitex C, mocowanymi poprzez przybicie do konstrukcji. Jeżeli górna krawędź maty pozostała luźna należy ją zamocować i odpowiednio wykończyć.
- Naprawa uszkodzeń maty
W celu usunięcia uszkodzeń maty ActiTex / Actitex C powstałych w czasie jej układania, robót zbrojarskich i betoniarskich, itp (np. rozdarć, nacięć maty w narożnikach, miejscach mocowania oraz przejść elementów łączących szalunki) należy oczyścić i obficie obłożyć szpachlą bentonitową. Następnie ułożyć łaty mocując je za pomocą szpachli, gwoździ lub zszywek. Wymiar łaty powinien być taki, aby przechodziła ona poza miejsce uszkodzenia co najmniej 20 cm w każdym kierunku.